rohealth.orgRapoarte independente despre sistemul de sănătate din RomâniaToate analizele

În testare

Salt la conținut

CS II dr. Ștefan Strilciuc, Institutul de Cercetare Biomedicală MedFUTURE, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” Cluj-Napoca · strilciuc.stefan@umfcluj.ro

Ediția din noiembrie 2026

Veniturile, cheltuielile și personalul spitalelor publice

Analiza cuprinde raportările transmise lunar Ministerului Sănătății, prin platforma de monitorizare a cheltuielilor, de cele 379 de unități sanitare cu paturi înscrise în platformă (dintre care două private): execuția bugetului de venituri și cheltuieli (formularul 1) pentru fiecare an din perioada 2011–2025 și pentru primele nouă luni din 2026, precum și paturile, posturile și câștigul mediu brut pe categorii de personal (formularul 2), în luna septembrie a fiecărui an din perioada 2012–2026.

Date preluate la 2 noiembrie 2026 de pe monitorizarecheltuieli.ms.ro; ultima lună raportată de aproape toate unitățile este septembrie 2026. Sumele sunt exprimate în lei, la valoarea nominală (unitățile le raportează în mii de lei); graficele cu serii anuale pot fi afișate și în lei 2025, ajustați cu indicele prețurilor de consum (IPC) calculat de Institutul Național de Statistică. În text, comparațiile între ani sunt nominale, cu excepția celor marcate „în termeni reali”. Câștigurile sunt câștiguri medii brute lunare, în lei.

Miliarde de lei cheltuite de unitățile sanitare cu paturi în 2025; în termeni reali, de 2,7 ori mai mult decât în 2011, la unitățile cu date în ambii ani
50,1
Ponderea cheltuielilor de personal în cheltuielile totale, 2025; 66% în 2017, 71% în 2018
62%
Milioane de lei, plăți restante raportate la 30 septembrie 2026 de 111 unități; la unitățile cu valori în ambii ani, −2,3% față de 30 septembrie 2025
772
Lei, câștigul mediu brut lunar al medicilor (fără rezidenți) în septembrie 2026; 8.517 lei în septembrie 2017, în termeni nominali
22.854
Rata de vacanță: ponderea posturilor vacante în posturile aprobate din statele de funcții, septembrie 2026
22,2%
Variația nominală a cheltuielilor în ianuarie–septembrie 2026 față de aceeași perioadă din 2025, la cele 369 de unități ale căror raportări au trecut în ambii ani verificările de plauzibilitate
+5,2%
Sumele din graficele cu serii anuale:

1 · Anul în curs

Ianuarie–septembrie 2026

În ianuarie–septembrie 2026, cele 369 de unități ale căror raportări au trecut în ambii ani verificările de plauzibilitate au cheltuit 37,86 miliarde de lei, cu 5,2% mai mult decât în aceeași perioadă din 2025 (35,97 miliarde de lei), iar veniturile lor au fost de 40,70 miliarde de lei. Cheltuielile de personal au scăzut cu 0,8%, cele cu bunuri și servicii au crescut cu 6,4%, cele pentru investiții (titlul XII din formular, codul 71) au scăzut cu 2,9%, iar plățile pentru proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile (titlul VIII) au crescut cu 118,6%, în termeni nominali.

Până la 30 septembrie, cheltuielile realizate reprezentau 62% din prevederile bugetare pentru întregul an 2026; la investiții (titlul XII), gradul de execuție era de 24%.

Venituri și cheltuieli în primele nouă luni, 2025 și 2026

Sumele realizate de la 1 ianuarie până la 30 septembrie, însumate pentru cele 369 de unități care au completat formularul 1 pentru septembrie în ambii ani și ale căror raportări au trecut verificările de plauzibilitate (vezi secțiunea de metodologie). Procentul din dreapta barelor este variația nominală; valorile nu sunt ajustate cu inflația.

Tabel: valorile din grafic
Ian.–sept. 2025, mil. leiIan.–sept. 2026, mil. leiVariație nominalăPrevederi 2026, mil. leiPrevederi ian.–sept. 2026, mil. lei
Venituri totale38.636,540.700,7+5,3%60.784,851.705,9
Cheltuieli totale35.969,437.855,6+5,2%61.436,451.821,6
Cheltuieli de personal23.293,623.117,1−0,8%31.395,225.700,0
Bunuri și servicii10.773,911.458,7+6,4%19.597,716.968,3
Investiții (titlul XII)809,4786,0−2,9%3.312,62.738,6
Proiecte cu fonduri nerambursabile (titlul VIII)1.125,42.460,7+118,6%6.789,26.107,9

Gradul de execuție a bugetului pe 2026, la 30 septembrie

Bara de culoare închisă arată sumele realizate în ianuarie–septembrie ca procent din prevederile bugetare pentru întregul an 2026; zona cu contur punctat arată prevederile pentru perioada ianuarie–septembrie, tot ca procent din cele anuale. Bara roșie marchează un rând realizat sub 80% din prevederile perioadei. La trei sferturi din an, o execuție uniformă ar fi de 75%.

2 · Plăți restante, 2011–2026

Plăți restante și arierate

La 30 septembrie 2026, 111 unități raportau plăți restante în valoare totală de 772,3 milioane de lei, dintre care 77,9 milioane de lei arierate; cu un an înainte, la 30 septembrie 2025, plățile restante erau de 754,9 milioane de lei, la 124 de unități. La cele 372 de unități cu valori în ambii ani, plățile restante au scăzut de la 754,9 milioane de lei la 737,7 milioane de lei (−2,3%). Cele zece unități cu cele mai mari plăți restante concentrau 40% din total.

Dintre valorile de la 31 decembrie, cea mai mare este cea din 2025 (728 de milioane de lei); din 2015, plățile restante au crescut în fiecare an.

Plățile restante raportate, la sfârșitul fiecărui an și la 30 septembrie

Plățile restante sunt obligațiile de plată ajunse la scadență și neachitate; arieratele sunt plățile restante cu o vechime mai mare de 90 de zile de la data scadenței (art. 2 alin. (1) din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice). Valorile sunt cele raportate în formularul 1 (rândurile „Plățile restante din care:” și „-arierate, definite conform legii”), în milioane de lei. Barele roșii arată situația la 30 septembrie 2025 și 2026. Comutatorul „lei 2025” ajustează valorile de la 31 decembrie 2011–2024; cele din 2025 și 2026 rămân nominale.

Unitățile cu cele mai mari plăți restante la 30 septembrie 2026

Plățile restante raportate în formularul 1 pentru septembrie 2026, în milioane de lei; trecerea cursorului arată și valoarea de la 30 septembrie 2025 și cheltuielile din primele nouă luni ale anului. „–” marchează o valoare nedeclarată: Spitalul Universitar de Urgență „Elias” nu a completat plățile restante curente în formularul din septembrie 2025, deși prima coloană a formularului arăta plăți restante la sfârșitul anului anterior.

Tabel: unitățile din grafic
Unitatea30.09.2026, mil. lei30.09.2025, mil. leiCheltuieli ian.–sept. 2026, mil. lei
Spitalul Județean de Urgență Satu Mare44,4838,41360,0
Spitalul Universitar de Urgență București37,3723,51840,4
Spitalul Județean de Urgență Târgoviște35,0330,12391,9
Spitalul Universitar de Urgență „Elias” (Academia Română)34,60–413,0
Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad33,2532,42413,1
Spitalul Clinic Județean de Urgență Ilfov29,3726,85134,8
Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu28,5031,63412,4
Institutul Clinic Fundeni24,8932,62797,7
Institutul Oncologic „Prof. Dr. I. Chiricuță” Cluj-Napoca21,9812,38422,9
Spitalul Județean de Urgență Reșița21,6131,50169,0
Spitalul Județean de Urgență Bistrița21,5610,88360,9
Spitalul Clinic Căi Ferate Constanța (Ministerul Transporturilor)21,5220,4327,5
Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca20,4712,97675,5
Spitalul Clinic Colentina București19,9921,68336,8
Spitalul Clinic de Boli Infecțioase „Victor Babeș” București18,5813,63160,2

3 · Evoluție, 2011–2025

De unde vin banii spitalelor

În 2025, veniturile realizate de unitățile sanitare cu paturi au însumat 51,0 miliarde de lei. Contractele cu casele de asigurări de sănătate au adus 41% din venituri, față de 75% în 2011, iar subvențiile din bugetul Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate (FNUASS) pentru acoperirea drepturilor salariale, apărute în 2016, au ajuns la 33%. Ambele surse provin din FNUASS: subvențiile au fost introduse prin Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 20/2016 pentru a finanța creșterile salariale din sănătate în afara contractelor; împreună, ele reprezentau 74% din venituri, aproape cât contractele în 2011.

Subvențiile de la bugetul de stat au reprezentat 11%, contractele cu direcțiile de sănătate publică și cu institutele de medicină legală 9%, subvențiile din bugetele locale 2%, iar sumele primite de la Uniunea Europeană și de la alți donatori 1,8%.

Veniturile realizate, pe surse

Suma veniturilor realizate de unitățile care au raportat anul respectiv, în miliarde de lei. Comutatorul de deasupra secțiunii 1 schimbă valorile nominale în lei 2025 (ajustate cu indicele prețurilor de consum). Trecerea cursorului peste grafic arată fiecare sursă și ponderea ei în anul respectiv.

Tabel: veniturile pe surse, în milioane de lei, valoare nominală
AnulContracte cu casele de asigurăriSubvenții FNUASS pentru salariiSubvenții de la bugetul de statContracte cu DSP și cu institutele de medicină legalăSubvenții din bugetele localeFonduri UE și alți donatoriAlte subvențiiVenituri propriiExcedentul anului precedentTotalUnități
20117.46705685263576759837109.953360
20128.031055060336240615460010.660368
20139.0580627788426112447611112.068371
20149.59807951.02259011161629612313.151374
20159.99701.1381.11048338563029322514.262377
201611.6962571.2441.3194731948132629616.111376
201711.7293.3989871.6215321564731744219.687376
201811.7887.6361.7832.15554713443236754825.389377
201912.8778.8552.7812.46187610763643846229.493377
202013.93110.0663.2732.88389019238847841932.520376
202115.36511.2853.4333.21466262512344842135.577376
202216.33611.1883.8153.3798381.01615144843937.611375
202317.29412.0383.9263.42181296919346247239.585375
202419.67615.3584.9503.8541.21838935150548046.781375
202520.93816.9895.4624.51288789531952648351.011374

4 · Evoluție, 2011–2025

Pe ce se cheltuiesc banii

Cheltuielile de personal au crescut de la 5,4 miliarde de lei în 2011 la 31,1 miliarde de lei în 2025 (de 3,2 ori în termeni reali, la cele 355 de unități cu date în ambii ani), iar ponderea lor în cheltuielile totale a urcat de la 54% în 2011 la 71% în 2018; în 2025 a fost de 62%. Cheltuielile cu bunuri și servicii, în care intră medicamentele și materialele sanitare, au crescut de la 3,8 miliarde de lei în 2011 la 15,2 miliarde de lei în 2025 (de 2,2 ori în termeni reali, la aceleași unități).

Cheltuielile realizate, pe titluri, și ponderea cheltuielilor de personal

Barele însumează cheltuielile realizate de unitățile care au raportat anul respectiv, în miliarde de lei; linia roșie arată ponderea cheltuielilor de personal în total (axa din dreapta). Titlul II cuprinde medicamentele, materialele sanitare, reactivii, hrana, utilitățile, reparațiile curente și celelalte bunuri și servicii. Titlul XVII (plăți efectuate în anii precedenți și recuperate în anul curent) are valori negative; în anii în care „Alte cheltuieli” sunt negative, ele nu apar în grafic, dar sunt incluse în total.

Tabel: cheltuielile pe titluri, în milioane de lei, valoare nominală
AnulPersonalBunuri și serviciiInvestițiiProiecte cu fonduri nerambursabileAlte cheltuieliTotalPersonal, % din total
20115.3793.7767361241410.02853,6%
20125.7144.1896141012210.63953,7%
20136.4744.97150469−1911.99954,0%
20146.5705.3536981328112.83451,2%
20156.9875.4139874468313.91650,2%
20168.9445.6088401410015.50657,7%
201712.5455.6167131410418.99166,1%
201817.3366.0738003611024.35671,2%
201919.7147.2401.8691259629.04467,9%
202021.7268.7081.3561877032.04767,8%
202123.5849.5731.1606173134.96467,5%
202224.12010.4171.3981.047−4436.93865,3%
202325.21011.3861.1858546238.69765,1%
202429.36113.4112.2406073645.65564,3%
202531.13315.1972.0971.722−6050.08862,2%

Din fiecare 100 de lei cheltuiți

Fiecare pătrat reprezintă un leu din 100 de lei cheltuiți de unitățile sanitare cu paturi în anul respectiv, după titlul bugetar.

5 · Evoluție, 2011–2025

Investițiile și proiectele cu fonduri externe nerambursabile

În 2025, unitățile au realizat investiții (titlul XII, active nefinanciare) de 2,10 miliarde de lei; la unitățile pentru care sunt disponibile și prevederile, realizările au reprezentat 65% din prevederile bugetare anuale, iar pe întreaga perioadă 2012–2025, 62% din sumele prevăzute. Pentru proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile (titlul VIII) au fost cheltuite 1,72 miliarde de lei, adică 32% din prevederile anului.

Investiții (titlul XII, active nefinanciare): prevederi și realizări

Bara de culoare deschisă, cu contur, arată prevederile bugetare anuale finale (coloana „Program” din formularul din decembrie), iar bara de culoare închisă, sumele realizate; procentul de deasupra este gradul de execuție, afișat cu roșu când este sub 60%. Sunt incluse doar unitățile pentru care sunt disponibile atât prevederile, cât și realizările anului; formularele platformei încep în august 2012, deci pentru 2011 nu există prevederi.

Proiecte cu finanțare din fonduri externe nerambursabile (titlul VIII): prevederi și realizări

Aceeași reprezentare pentru titlul VIII. Formularul, al cărui șablon nu s-a schimbat din 2012, are un singur rând pentru proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile (codul 56). Clasificația bugetară a adăugat ulterior titluri distincte pentru cadrul financiar 2014–2020 (58) și pentru Planul național de redresare și reziliență (60 și 61, din 2022, potrivit Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 124/2021), fără rânduri proprii în formular; unitățile raportează probabil și aceste proiecte aici, dar platforma nu permite separarea lor.

6 · Evoluție, 2011–2025

Excedent și deficit

În 2025, 88 de unități din cele 374 cu date au încheiat anul cu deficit; cele mai multe unități cu deficit au fost în 2013 (197). Pe ansamblu, veniturile au depășit cheltuielile în fiecare an după 2011; excedentul agregat a fost de 922 de milioane de lei în 2025.

Unitățile care au încheiat anul cu deficit

Numărul unităților la care cheltuielile realizate în an au depășit veniturile realizate (rândul „Excedent/deficit” din formularul 1 este negativ). Trecerea cursorului arată și numărul unităților cu date pentru anul respectiv.

7 · Personal, 2012–2026

Paturi, posturi aprobate și posturi vacante

În septembrie 2026, statele de funcții ale unităților cuprindeau 284.166 de posturi aprobate, dintre care 221.194 ocupate și 62.972 vacante (22,2%). Față de septembrie 2012, posturile ocupate au crescut cu 27%, iar numărul paturilor a rămas aproape neschimbat (128.267 în 2012, 128.262 în 2026). Medicii, fără rezidenți, ocupau 25.454 de posturi, medicii rezidenți 26.296, iar personalul sanitar mediu 91.954.

Posturile din statele de funcții, în septembrie

Posturile aprobate, ocupate și vacante raportate în formularul 2 pentru luna septembrie a fiecărui an, însumate pentru unitățile care au raportat; linia roșie arată ponderea posturilor vacante în cele aprobate (axa din dreapta).

Posturile ocupate, pe categorii de personal

Categoriile sunt cele din formularul 2; TESA înseamnă personalul tehnic, economic, de specialitate și administrativ. Medicii rezidenți includ atât rezidenții pe post, cât și rezidenții pe loc; medicii din liniile de gardă, raportați separat, nu sunt incluși.

Tabel: paturi și posturi, septembrie
AnulUnitățiPaturiPosturi aprobatePosturi ocupatePosturi vacanteRata de vacanță
2012367128.267222.084173.51848.56621,9%
2013372129.190219.658169.75949.89922,7%
2014374129.168220.207169.75250.45522,9%
2015375129.278222.091174.87947.21221,3%
2016376129.772226.901180.69846.20320,4%
2017376129.585233.737188.47845.25919,4%
2018376129.598235.788192.30843.48018,4%
2019376129.464241.797198.04343.75418,1%
2020376129.385252.864204.36048.50419,2%
2021376128.882263.602213.99749.60518,8%
2022375129.922273.798225.22848.57017,7%
2023374128.328274.374222.92451.45018,8%
2024374128.051276.320222.53453.78619,5%
2025374128.245279.266223.12556.14120,1%
2026374128.262284.166221.19462.97222,2%

8 · Personal, 2012–2026

Câștigul mediu brut, pe categorii de personal

Câștigul mediu brut lunar al medicilor (fără medicii rezidenți) a crescut, în termeni nominali, de la 4.261 de lei în septembrie 2012 la 8.517 lei în septembrie 2017 și la 19.772 de lei în septembrie 2018; în septembrie 2026 era de 22.854 de lei. Pentru personalul sanitar mediu, câștigul a crescut de la 2.336 de lei în septembrie 2012 la 10.055 de lei în septembrie 2026.

Saltul din 2018 are două cauze. Din ianuarie 2018, contribuțiile sociale au fost transferate de la angajator la angajat (Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 79/2017), iar salariile brute din sectorul public au fost majorate cu 25% (art. 38 alin. (3) lit. a) din Legea-cadru nr. 153/2017), majorare care a avut în vedere și acest transfer; din martie 2018, potrivit lit. b) a aceluiași alineat, salariile de bază ale medicilor și ale asistenților medicali au fost aduse la nivelul prevăzut pentru 2022. De aceea, câștigurile brute din 2018 încoace nu sunt direct comparabile cu cele din anii anteriori. Raportul dintre câștigul medicilor și cel al personalului sanitar mediu a trecut de la 1,9 în 2017 la 2,7 în 2018.

La unitățile ale căror valori au fost păstrate în ambii ani după verificările de plauzibilitate, câștigul mediu brut din septembrie 2026 era puțin mai mic decât în septembrie 2025 la toate categoriile de personal, în termeni nominali: cu 0,4% la medici, cu 1,4% la personalul sanitar mediu și cu 1,5% la personalul auxiliar sanitar.

Câștigul mediu brut lunar, în septembrie

Media câștigurilor medii brute raportate de unități pentru luna septembrie, ponderată cu numărul posturilor ocupate din fiecare categorie. Câștigul mediu brut este cel raportat în formularul 2 pentru luna de raportare și nu include contribuțiile angajatorului. Plata gărzilor efectuate de medici în afara normei de bază este raportată separat în formular (în septembrie 2026, 13.386 de medici, în medie 4.169 de lei) și nu este adăugată aici. Valorile neverosimile sunt excluse (vezi secțiunea de metodologie). Comutatorul „lei 2025” ajustează anii 2012–2025 cu indicele prețurilor de consum; septembrie 2026 rămâne în lei curenți.

Tabel: câștigul mediu brut lunar, în lei, în septembrie
AnulMediciMedici rezidențiAlt personal sanitar superiorPersonal sanitar mediuPersonal auxiliar sanitarPersonal TESAMuncitori și personal de deservire
20124.2611.6382.5772.3361.3362.2541.390
20134.5131.8932.8242.5301.4382.5101.483
20144.4681.8952.8332.5731.4432.5361.498
20154.5482.0152.9592.6601.5662.6441.597
20166.2932.6404.0023.5542.2343.4152.010
20178.5173.2234.9204.5132.8884.1722.470
201819.7727.7636.3927.3343.7655.8593.248
201919.7877.9706.6447.3494.1596.3473.767
202020.1178.0878.4467.6544.7196.8614.277
202120.5667.9978.5937.8684.8766.9014.253
202220.9327.9288.5067.7355.1807.2384.596
202321.0557.8498.7008.2905.8998.2795.545
202422.8479.32610.81710.2447.32010.9037.185
202522.8839.57810.81010.2547.30110.7727.124
202622.8549.42810.67710.0557.18710.7107.138

9 · Unități

Pe județe

În septembrie 2026, în județele în care valorile păstrate acoperă cel puțin 80% dintre medici, câștigul mediu brut raportat al medicilor (fără rezidenți) varia între 18.664 de lei în județul Covasna și 27.687 de lei în județul Dolj. Harta permite compararea județelor și după cheltuieli, cheltuielile pe pat, ponderea cheltuielilor de personal, rata de vacanță și plățile restante; câștigurile nu sunt afișate pentru județele în care valorile păstrate acoperă mai puțin de jumătate din personalul categoriei.

Indicatori pe județe

Fiecare pătrat este un județ, așezat aproximativ ca pe hartă (B = municipiul București). Unitățile sunt atribuite județului în care funcționează. Culoarea mai închisă înseamnă o valoare mai mare. Mediile sunt ponderate: câștigurile cu numărul posturilor ocupate, iar ponderile cu cheltuielile.

Tabel: indicatorii pe județe
JudețulUnitățiPaturi, sept. 2026Cheltuieli 2025, mil. leiPonderea cheltuielilor de personal, 2025Câștig mediu brut, medici, leiCâștig mediu brut, personal sanitar mediu, leiRata de vacanță, sept. 2026Plăți restante 30.09.2026, mil. lei
Alba92.090738,559%20.0109.68116,9%7,9
Arad71.899639,367%–10.52723,6%34,2
Argeș153.636999,370%22.76010.36324,0%7,3
Bacău73.1031.024,965%21.79910.15327,0%2,6
Bihor123.8871.397,964%–9.67920,5%9,4
Bistrița-Năsăud41.526545,763%20.07310.11721,4%21,6
Botoșani52.301593,170%25.1499.76039,3%2,1
Brașov153.4531.194,070%19.4129.47624,4%20,7
Brăila41.708501,371%25.05910.53019,3%1,3
București5121.00012.572,852%21.93110.09520,1%200,2
Buzău52.356552,272%25.12710.26018,6%15,6
Caraș-Severin51.699420,572%20.7909.71526,3%46,2
Călărași51.187308,769%23.8289.81430,0%18,7
Cluj196.6063.579,456%24.28110.26412,8%47,6
Constanța134.0811.486,163%23.01910.02822,0%38,7
Covasna41.855382,967%18.6649.34230,6%4,0
Dâmbovița42.144624,665%23.74010.02223,9%35,0
Dolj134.6141.762,471%27.68710.79814,5%8,9
Galați103.0871.038,071%23.51810.12633,2%20,0
Giurgiu3817227,661%23.40710.87830,1%1,8
Gorj82.409573,373%21.71010.35826,1%0,0
Harghita52.006647,766%22.1989.49428,0%6,7
Hunedoara123.607978,972%21.67810.21117,7%17,7
Ialomița4889290,974%23.76510.16825,8%0,0
Iași207.0893.337,460%25.25810.07523,4%10,4
Ilfov3359185,667%19.0209.88118,9%1,5
Maramureș82.7651.076,961%21.8229.76019,2%1,5
Mehedinți41.449362,572%20.48310.57137,3%2,5
Mureș93.8542.022,162%24.3919.80316,2%24,9
Neamț72.636654,270%21.90610.58021,7%0,4
Olt52.025612,572%––30,1%11,4
Prahova173.9051.157,367%23.4699.97627,4%0,9
Satu Mare41.784615,766%20.68210.03124,2%44,5
Sălaj61.243366,071%19.3108.55820,8%0,0
Sibiu82.5901.106,265%24.2079.71417,7%28,5
Suceava92.969916,158%22.93010.07227,6%3,5
Teleorman71.913410,674%24.66810.02023,9%15,3
Timiș155.4252.276,269%24.4959.99520,9%37,0
Tulcea2810252,474%19.69310.35425,5%6,3
Vaslui41.992576,470%24.10610.30526,5%5,3
Vâlcea62.109540,370%23.67710.26014,4%4,6
Vrancea61.385539,965%23.04610.16525,2%5,4

10 · Unități

Comparații între unități

Raportate la paturile din septembrie 2025, cheltuielile din 2025 au avut o mediană de 282 de mii de lei pe pat; jumătate dintre unități s-au situat între 194 și 380 de mii de lei. Pe tipuri de unități, cele mai mari mediane sunt la tipul „Alte spitale clinice și de urgență” (725 de mii de lei pe pat) și la tipul „Institute” (669 de mii de lei), iar cea mai mică, la tipul „Spitale și sanatorii de specialitate” (186 de mii de lei).

Cheltuielile pe pat, după mărimea unității

Fiecare cerc este o unitate: pe orizontală, paturile din septembrie 2025; pe verticală, cheltuielile totale din 2025 împărțite la numărul acestor paturi; mărimea cercului este proporțională cu cheltuielile. Ambele axe sunt logaritmice. Un clic pe un cerc deschide fișa unității.

Toate unitățile

Coloanele se pot ordona printr-un clic pe denumirea coloanei; un clic pe un rând deschide fișa unității. „–” marchează o valoare lipsă sau eliminată la verificări (vezi secțiunea de metodologie).

11 · Unități

Fișa unității

Seriile complete ale unei unități: venituri, cheltuieli pe titluri, plăți restante, paturi, posturi și câștigurile medicilor și ale personalului sanitar mediu, comparate cu media națională.

Fișa se încarcă.

12 · Metodologie

Metodă, date și limite

Surse

  • Platforma de monitorizare a cheltuielilor a Ministerului Sănătății, pe care unitățile sanitare cu paturi înscrise completează lunar cinci formulare. Centralizatorul public arată, pentru fiecare dintre cele 379 de unități din platformă și pentru fiecare dintre cele 171 de luni disponibile (august 2012–octombrie 2026), dacă formularele au fost completate și permite vizualizarea lor. Analiza folosește formularul 1 (execuția bugetului de venituri și cheltuieli, în mii de lei) și formularul 2 (situația paturilor, a posturilor din statul de funcții și a câștigului mediu brut pe categorii de personal). Formularele 3–5 (prețuri și cantități de medicamente, materiale sanitare și alte produse) nu sunt analizate.
  • Rata medie anuală a inflației, măsurată prin indicele prețurilor de consum calculat de Institutul Național de Statistică (INS): pentru 2016–2025, valorile din comunicatele INS privind prețurile de consum din luna decembrie, publicate în ianuarie anul următor; pentru 2011–2015, valorile INS preluate prin Banca Mondială (indicatorul FP.CPI.TOTL.ZG, din baza International Financial Statistics a Fondului Monetar Internațional). Seria este folosită pentru echivalentul în lei 2025.
  • Hotărârea Guvernului nr. 144/2010, anexa nr. 2, în forma consolidată din 31 octombrie 2025, pentru lista unităților din subordinea Ministerului Sănătății.

Colectare

Pagina platformei nu are adrese distincte pentru luni: luna aleasă este păstrată în sesiunea de navigare, iar formularul fiecărei unități este generat din baza de date în același șablon. Au fost descărcate toate paginile centralizatorului pentru cele 171 de luni (starea de completare a celor cinci formulare, pentru fiecare unitate și lună) și, pentru fiecare unitate, formularul 1 din decembrie al fiecărui an din perioada 2012–2025 și din septembrie 2025 și 2026, precum și formularul 2 din septembrie al fiecărui an din perioada 2012–2026. Când formularul unei luni nu a fost completat, a fost folosit ultimul formular completat în anul respectiv (pentru formularul 1) sau cel mai apropiat de septembrie (pentru formularul 2). S-a verificat ca fiecare pagină descărcată să corespundă lunii și unității cerute. Valorile au fost citite atât din totalurile calculate de platformă, cât și din câmpurile needitabile ale formularelor; „X” marchează rubricile care nu se aplică. Structura formularului 1 (120 de rânduri) este aceeași în toate cele 6.004 formulare descărcate, din 36 de luni.

Două citiri ale aceluiași an

Formularul 1 conține execuția unui an de două ori: în coloana „Realizat până la data 12/AAAA” a formularului din decembrie (citirea din decembrie) și în prima coloană, „AAAA Realizări”, a formularelor din anul următor (citirea din anul următor), completată după închiderea exercițiului. Este folosită citirea din anul următor; citirea din decembrie o înlocuiește când lipsește sau nu trece verificările. Pentru perioada 2011–2025, 5.428 de ani-unitate provin din citirea din anul următor și 179 din citirea din decembrie; pentru 2025, citirea din anul următor este cea din septembrie 2026. Când ambele citiri au trecut verificările (5.163 de ani-unitate), ele au diferit cu mai puțin de 0,5% în 93% din cazuri. În 164 de ani-unitate, prima coloană repetă prevederile bugetare ale anului (coloana „Program”) în loc de execuție; pentru acești ani-unitate a fost folosită citirea din decembrie.

O citire este considerată plauzibilă dacă trece patru verificări: (1) veniturile și cheltuielile totale sunt pozitive; (2) cheltuielile sunt cuprinse între jumătate și dublul veniturilor din același an; (3) cheltuielile de personal pe post ocupat (posturile din formularul 2 din septembrie, după corecțiile de mai jos) se situează între o cincime din mediana națională a anului și de cinci ori această mediană, iar cheltuielile totale pe post, între o zecime și de zece ori mediana corespunzătoare; (4) cheltuielile totale se situează între o treime și de trei ori mediana citirilor plauzibile ale aceleiași unități din cei doi ani anteriori și din cei doi ani următori, după ajustarea cu creșterea mediană națională. Verificările surprind în primul rând sumele introduse în lei în loc de mii de lei (de exemplu, un spital orășenesc cu cheltuieli de 5 miliarde de lei într-un an). Pentru 23 de ani-unitate nu a existat nicio citire plauzibilă; aceștia au fost excluși din toate totalurile, iar lista lor este în fișierul excluderi.csv. Execuția la 30 septembrie 2025 și 2026 trebuie să treacă primele trei verificări.

Plățile restante au verificări proprii, pornind de la faptul că ambele citiri descriu același sold de la 31 decembrie: o valoare de peste 1,5 ori mai mare decât cheltuielile anului este înlocuită cu cealaltă citire, dacă aceasta este plauzibilă, altfel este exclusă; o valoare de peste un milion de lei care este de peste cinci ori mai mare sau mai mică decât valorile aceleiași unități din anii vecini este înlocuită cu cealaltă citire, când aceasta se încadrează în anii vecini (de exemplu, 82.424 de mii de lei raportați în locul a 8.242); când cele două citiri diferă de cel puțin 20 de ori, este folosită citirea mai apropiată de anii vecini; o valoare zero este înlocuită cu cealaltă citire, dacă aceasta este pozitivă și plauzibilă (rubrică necompletată). Rândul arieratelor urmează aceeași citire. Valorile negative și arieratele mai mari decât plățile restante sunt excluse. Au fost înlocuite astfel 138 de valori și au fost excluse 14. La 30 septembrie, valoarea zero raportată de o unitate care, în cel puțin doi ani, a lăsat necompletată coloana curentă deși prima coloană arăta plăți restante este tratată ca nedeclarată (Spitalul Universitar de Urgență „Elias”, la 30 septembrie 2025); comparația dintre 30 septembrie 2025 și 2026 se face pe unitățile cu valori în ambii ani.

Pentru comparația dintre prevederi și realizări au fost păstrați doar anii-unitate cu ambele valori; doi ani-unitate în care prevederile totale erau de peste cinci ori mai mari decât cheltuielile realizate au fost excluși, fiind considerați erori de completare.

În formularul 2, numărul paturilor, al posturilor aprobate sau ocupate și al posturilor ocupate din categoriile de personal stabile (medici, alt personal sanitar superior, personal sanitar mediu, personal auxiliar sanitar, TESA, muncitori) care este de peste trei ori mai mare sau mai mic decât mediana raportărilor aceleiași unități din cei doi ani anteriori și din cei doi ani următori, diferența depășind totodată 20, este tratat ca eroare de completare și înlocuit cu această mediană, calculată din valorile deja corectate (de exemplu, 11.820 de paturi raportate în locul a 1.182). Valoarea zero la paturi sau la posturi este înlocuită cu cea mai apropiată raportare nenulă a unității, dacă aceasta este la cel mult trei ani distanță și dacă unitatea a raportat peste 20 în ceilalți ani; valorile zero din categoriile de personal nu sunt înlocuite. Când posturile ocupate ale unei unități au trebuit corectate, întregul formular al acelui an este considerat eronat și toate categoriile, inclusiv medicii rezidenți și medicii din liniile de gardă, primesc mediana anilor vecini; altfel, numărul rezidenților și al medicilor de gardă, care variază firesc, nu este corectat. Au fost înlocuite 159 de valori ale paturilor, 15 ale posturilor și 113 ale categoriilor de personal. Pentru unitățile fără posturi ocupate raportate în doi ani apropiați (de exemplu, Spitalul Militar de Urgență „Prof. Dr. Agrippa Ionescu”), verificarea pe post ocupat nu poate fi aplicată.

Un câștig mediu brut intră în medii dacă unitatea are personal în categoria respectivă, dacă valoarea se situează între un sfert din mediana națională a categoriei în acel an și de patru ori această mediană și dacă, raportată la mediana națională, nu se abate cu peste 40% de la nivelul aceleiași unități din cei doi ani anteriori și din cei doi ani următori (de exemplu, 70.865 de lei la medici într-un spital municipal sau rezidenți trecuți pe rândul medicilor); nivelul de referință al unității este calculat în două treceri, din valorile păstrate la prima trecere. Sunt excluse câștigurile medicilor și ale personalului sanitar mediu în cele 12 cazuri în care medicii apar cu un câștig mai mic decât personalul sanitar mediu, câștigul rezidenților în cele 30 de cazuri în care depășește câștigul medicilor din aceeași unitate și toate câștigurile unei unități în anul în care posturile ei ocupate au trebuit corectate. Variația dintre septembrie 2025 și septembrie 2026 este calculată pe unitățile cu valori păstrate în ambii ani.

Clasificarea unităților

Județul și localitatea fiecărei unități au fost stabilite din denumire și adresă, cu verificare online acolo unde acestea lipseau, prin două codificări independente realizate cu un instrument de inteligență artificială; cele două codificări au coincis pentru toate cele 379 de unități. Subordonarea: 56 de unități figurează în anexa nr. 2 la HG nr. 144/2010; pentru cele 38 de unități ale altor ministere și instituții și pentru cele 3 unități organizate ca societăți comerciale sau fundații au fost folosite denumirea și sursele oficiale sau de presă, ținându-se seama și de transferurile recente ale spitalelor de cale ferată; celelalte 282 de unități au fost atribuite, prin excludere, autorităților administrației publice locale. Tipul unității este stabilit din denumire (județean, municipal, orășenesc, institut, de specialitate), iar categoria (I–V) este cea raportată de unitate în antetul formularelor.

Definiții

  • Venituri și cheltuieli realizate: sumele încasate și plătite în cursul anului (execuție de casă), nu angajamentele sau cheltuielile angajate.
  • Plăți restante: obligații de plată ajunse la scadență și neachitate; arierate: plățile restante cu o vechime mai mare de 90 de zile de la data scadenței (art. 2 alin. (1) pct. 31 și 351 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice; aceleași definiții în Legea nr. 273/2006 privind finanțele publice locale), raportate separat în formular.
  • Prevederi bugetare: coloana „Program” a formularului 1 din decembrie, adică bugetul anual final, după rectificări; pentru 2026, prevederile anuale și cele pentru perioada ianuarie–septembrie din formularul din septembrie.
  • Titluri: numerotarea romană este cea din formularul platformei (de exemplu, titlul XII „Active nefinanciare”, codul 71; titlul VIII, proiectele cu finanțare din fonduri externe nerambursabile, codul 56); clasificația bugetară actuală are și titluri care nu apar în formular (de exemplu, 58, 60 și 61).
  • Lei 2025: sumele nominale înmulțite cu raportul dintre indicele prețurilor de consum din 2025 și cel al anului respectiv (medii anuale).

Limite

  • Datele sunt cele raportate de unități; platforma nu arată dacă au fost verificate de ordonatorii de credite. Verificările de mai sus surprind erorile mari, de tipul sumelor introduse în lei în loc de mii de lei, nu și erorile mici sau rubricile completate greșit.
  • Numărul unităților cu date diferă de la un an la altul (vezi tabelele); totalurile anuale nu sunt ajustate pentru unitățile lipsă.
  • Platforma cuprinde unitățile existente în noiembrie 2026; spitalele desființate sau comasate anterior nu apar, iar unitățile comasate apar cu datele raportate după comasare. Trei unități cu paturi din subordinea Ministerului Sănătății (Spitalul Tichilești, Institutul Național pentru Medicină Complementară și Alternativă și Institutul Regional de Oncologie Timișoara) nu apar în platformă.
  • Câștigul mediu brut din septembrie poate include drepturi plătite o singură dată (de exemplu, sume din hotărâri judecătorești), iar numărul posturilor ocupate poate include fracțiuni de normă.
  • Analiza nu acoperă prețurile de achiziție (formularele 3–5), activitatea medicală sau calitatea serviciilor.

Date descărcabile

În fișierele CSV, sumele sunt în mii de lei, ca în formulare, iar câștigurile în lei; fiecare unitate are același cod (id) ca pe platformă.

Citare

Strilciuc Ș. Veniturile, cheltuielile și personalul spitalelor publice din România, 2011–2026. Ediția din noiembrie 2026 [analiză interactivă și seturi de date]. Cluj-Napoca: Institutul de Cercetare Biomedicală MedFUTURE, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”; 2026. Disponibil la: https://rohealth.org/monitorizare-cheltuieli/

Instrumente folosite

Colectarea datelor, verificările, calculele și redactarea textului au fost realizate cu asistența unui instrument de inteligență artificială (Claude, Anthropic), sub controlul editorial al autorului.

Completarea formularului 1, lună de lună

Numărul unităților care au completat formularul 1 pentru fiecare lună, din august 2012 până în septembrie 2026, din cele 379 de unități din platformă; barele roșii marchează lunile în care au raportat mai puțin de 95% dintre unități.

Notă. Instrumentul prezintă datele raportate de unitățile sanitare cu paturi pe platforma Ministerului Sănătății; concluziile aparțin fiecărui cititor. Sugestiile și corecturile pot fi trimise la strilciuc.stefan@umfcluj.ro. Versiunea 63fa307b.