1 · Colectarea datelor
SMS-uri trimise și chestionare completate
În ultimele 12 luni, Ministerul Sănătății a trimis aproximativ 3,6 milioane de SMS-uri pacienților externați. Chestionarul figurează ca început în 1.863.205 cazuri (răspunsul „DA” la SMS sau deschiderea linkului), dar a fost completat integral de 495.301 pacienți, adică de 13,8% dintre destinatari. În fișierele ministerului sunt publicate două rate raportate la SMS-urile trimise: rata chestionarelor începute (51,8%), care include și linkurile deschise fără niciun răspuns, și rata chestionarelor completate (13,8%), numită în această analiză rata de completare; citată singură, prima supraestimează participarea de aproape patru ori.
Diferența provine aproape în întregime din formularul web. La 100 de SMS-uri trimise, linkul a fost deschis de 8,9 ori în 2017 și de 51 de ori în ultimele 12 luni, dar numărul chestionarelor completate pe web a crescut doar de la 6,5 la 12,7. În 2017, 73% dintre pacienții care deschideau linkul completau chestionarul; în ultimele 12 luni, doar 25%. Prin SMS, proporția a rămas ridicată (74% în ultimele 12 luni). Între timp, numărul chestionarelor completate a crescut de la aproximativ 9.500 pe lună în 2017 la aproximativ 41.300 pe lună în ultimele 12 luni, iar ponderea chestionarelor completate prin SMS a scăzut de la 35% la 8%.
SMS-uri trimise, chestionare începute și chestionare completate, lună de lună
Numărul SMS-urilor trimise nu este publicat; este dedus din rata de răspuns din fișiere (chestionare începute ÷ rată), care are același numitor pentru SMS și pentru web. În martie–septembrie 2018, numitorul implicit coboară la 5.000–36.000 pe lună, iar ratele publicate urcă la 69–84%; aceste luni nu sunt reprezentate pe linia SMS-urilor trimise. Septembrie 2017 lipsește (potrivit raportului Observatorului Român de Sănătate (ORS) din 2018, în acea lună nu au fost trimise SMS-uri din cauza unor probleme ale aplicației), pentru august 2024 a fost publicat un fișier fără date, iar datele pentru iulie 2024 sunt incomplete (potrivit notei din setul de date, lucrările informatice ale Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS) au întrerupt transmiterea datelor între 4 iulie și 6 septembrie 2024).
Ponderea chestionarelor completate din cele începute, pe canale
Chestionare completate ca procent din cele începute: pe SMS, începerea înseamnă răspunsul „DA” la primul mesaj; pe web, simpla deschidere a linkului. Scăderea de pe web arată că tot mai multe deschideri ale linkului nu sunt urmate de completarea chestionarului; datele publicate nu permit separarea deschiderilor automate ale linkurilor (de exemplu, de către aplicațiile de mesagerie sau de securitate) de abandonuri.
2 · Colectarea datelor
Spitalele din fișiere
Din ianuarie 2021 până în septembrie 2026, fișierele publicate pe data.gov.ro conțin răspunsurile pentru fiecare spital în 68 de luni, adică în toate lunile cu excepția lunii august 2024. În ultimele 12 luni au primit răspunsuri 458 de unități: 333 de spitale publice și 125 de furnizori privați; furnizorilor privați le revin 7,6% din răspunsuri.
Lista unităților nu este stabilă. În februarie și martie 2024, odată cu noul chestionar, apar 110 unități, aproape toate private, care nu mai figurează în nicio lună ulterioară; ele au adunat 10,9% din răspunsurile lunii februarie 2024 și au ridicat ponderea națională a pacienților „foarte mulțumiți” cu 1,3 puncte procentuale chiar în luna în care s-a schimbat chestionarul. Mai multe spitale publice mari nu mai apar în fișiere: Spitalul Județean de Urgență Ploiești după noiembrie 2022; Spitalul General CF Ploiești după iulie 2024, luna întreruperii tehnice semnalate de CNAS; Spitalul de Pediatrie Ploiești după aprilie 2025; Spitalul Clinic Județean de Urgență Ilfov după noiembrie 2025; Spitalul de Obstetrică-Ginecologie „Buna Vestire” Galați după ianuarie 2026. Spitalul Clinic Municipal „Dr. Gavril Curteanu” Oradea nu mai apare după martie 2022, iar din aprilie 2022 răspunsurile spitalului județean din Oradea cresc de la 13–25 la 115–176 pe lună, ceea ce sugerează integrarea spitalului municipal în spitalul județean. Fișierele nu precizează motivul (reorganizare sau comasare, schimbare a denumirii, probleme de transmitere a datelor sau erori de raportare), iar absența din fișiere nu indică, în sine, o abatere a spitalului.
Numărul răspunsurilor unui spital se poate schimba brusc, din motive pe care fișierele nu le precizează: spitalul județean din Craiova, de exemplu, a trecut de la 21–36 de răspunsuri pe lună la 200–335 din martie 2026. Spitalele sunt obligate să înregistreze datele de contact ale pacienților externați, dar fișierele nu arată câți pacienți au un număr înregistrat, astfel încât nu se poate stabili cât de reprezentativi sunt respondenții unui spital pentru toți pacienții acestuia.
Unități cu cel puțin un răspuns, lună de lună
În 2021 și în primele luni din 2022, fișierele listau și unități fără niciun răspuns (linia punctată arată numărul total al unităților listate); din iunie 2022 sunt listate doar unitățile cu răspunsuri. Furnizorii privați sunt identificați după forma juridică din denumire (SRL, SA, asociație, fundație) și după o verificare individuală a denumirilor fără formă juridică.
Spitale cu cel puțin 500 de răspunsuri care nu mai apar în fișiere (tabel)
Prima și ultima lună cu răspunsuri, din ianuarie 2021 până în septembrie 2026; nu sunt incluși furnizorii prezenți doar în februarie–martie 2024; denumirile unităților sunt reproduse în forma din fișierele ministerului. Absența din fișiere nu indică, în sine, o abatere a spitalului.
| SPITALUL CLINIC MUNICIPAL "Dr Gavril Curteanu" ORADEA | Bihor | spital municipal | ianuarie 2021 | martie 2022 | 1.911 |
| SPITALUL CLINIC DE BOLI INFECTIOASE BRASOV | Brașov | spital de boli infecțioase | ianuarie 2021 | aprilie 2022 | 910 |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA PLOIESTI | Prahova | spital județean sau clinic de urgență | ianuarie 2021 | noiembrie 2022 | 2.227 |
| SPITALUL GENERAL CF PLOIESTI | Prahova | spital CF | ianuarie 2021 | iulie 2024 | 2.546 |
| SPITALUL DE PEDIATRIE PLOIESTI | Prahova | spital pentru copii | ianuarie 2021 | aprilie 2025 | 1.084 |
| SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA ILFOV | București | spital județean sau clinic de urgență | ianuarie 2021 | noiembrie 2025 | 3.464 |
| SPITALUL DE OBSTETRICA-GINECOLOGIE "BUNA VESTIRE" GALATI | Galați | spital de obstetrică-ginecologie | ianuarie 2021 | ianuarie 2026 | 1.303 |
3 · Ce spun pacienții
Aproape zece ani de răspunsuri
Între perioada analizată de Observatorul Român de Sănătate (decembrie 2016 – ianuarie 2018) și ultimele 12 luni, ponderea pacienților care au cumpărat medicamente sau materiale sanitare a scăzut de la 21,2% la 11,6%, iar a celor care nu ar recomanda spitalul, de la 16,9% la 10,4%. Ponderea pacienților care declară că nu au primit explicații clare despre diagnostic și tratament a scăzut de la 14,0% la 8,1%, iar ponderea celor „foarte mulțumiți” de serviciile medicale a crescut de la 37,4% la 51,1%.
Ponderea pacienților nemulțumiți sau foarte nemulțumiți de serviciile medicale pare neschimbată (20,2% față de 20,6%), dar stabilitatea este înșelătoare: ponderea răspunsurilor „nemulțumit” a scăzut de la 9,1% la 5,0%, iar cea a răspunsurilor „foarte nemulțumit” a crescut de la 11,1% la 15,6%; aproximativ 3 puncte procentuale din această creștere s-au produs odată cu schimbarea chestionarului din februarie 2024 (secțiunea 4). Ponderea pacienților care au cumpărat medicamente a scăzut repede în 2017–2020, a stagnat în jurul a 15% în 2021–2022 și scade din nou din 2023, iar ponderea celor care nu ar recomanda spitalul a scăzut aproape în fiecare an. După februarie 2024, o parte din scăderea acestor ponderi se explică prin schimbarea listei de unități: furnizorilor privați, cu răspunsuri mai favorabile, le revin 7,7% din răspunsuri, față de 1,6% în ianuarie 2021 – ianuarie 2024. Cele patru întrebări cu răspuns Da/Nu păstrate în chestionarul nou (medicamente, explicații, recomandare, starea după externare) au aceeași formulare în ambele versiuni, iar ponderile răspunsurilor la ele nu se modifică vizibil în februarie 2024; întrebările de satisfacție au fost reformulate, astfel încât comparațiile dintre perioadele de dinainte și de după această dată trebuie făcute cu prudență.
Indicatorii naționali, lună de lună, decembrie 2016 – septembrie 2026
Fiecare grafic arată ponderea răspunsurilor la o întrebare, pentru toate spitalele și ambele canale. Linia verticală marchează februarie 2024, prima lună a chestionarului nou. Lunile cu date lipsă (septembrie 2017, august 2024) întrerup linia; lunile parțiale (octombrie 2017, iunie 2018, noiembrie 2019, martie 2022 pentru canalul web și iulie 2024) sunt incluse, dar au mai puține răspunsuri.
Comparație cu raportul Observatorului Român de Sănătate (tabel)
Coloana „Raportul ORS” reproduce valorile publicate în raportul din februarie 2018; coloana „Recalculat” conține valorile recalculate din fișierele ministerului pentru aceeași perioadă și confirmă extragerea datelor (diferențe de cel mult câteva sutimi de punct procentual, cu excepția medicamentelor cumpărate și a stării de sănătate, unde diferența este sub o zecime de punct). Indicatorul pentru bani ceruți nu are corespondent după ianuarie 2024.
| Foarte mulțumiți de serviciile medicale | 37,44% | 37,43% | 50,90% | 51,14% |
| Nemulțumiți sau foarte nemulțumiți de serviciile medicale | 20,19% | 20,21% | 18,08% | 20,59% |
| Au cumpărat medicamente sau materiale sanitare | 21,13% | 21,21% | 14,63% | 11,61% |
| Nu au primit explicații clare | 13,96% | 13,97% | 10,13% | 8,13% |
| Nu ar recomanda spitalul | 16,91% | 16,90% | 12,61% | 10,44% |
| Starea de sănătate nu este mai bună după externare | 14,19% | 14,13% | 12,03% | 11,05% |
| Li s-au cerut bani sau atenții | 3,92% | 3,95% | 1,75% | – |
4 · Ce spun pacienții
Răspunsul „foarte nemulțumit”
La aproape orice spital, aproximativ unul din șase pacienți alege „foarte nemulțumit” la întrebarea despre serviciile medicale: între 13,3% și 19,8% în 80% din cele 261 de spitale cu cel puțin 300 de răspunsuri în ultimele 12 luni. Ponderea nu crește acolo unde celelalte răspunsuri despre același spital sunt mai negative: corelația cu ponderea pacienților care nu ar recomanda spitalul este −0,03, față de 0,97 pentru răspunsul „nemulțumit” și −0,90 pentru „foarte mulțumit”.
În cele 34 de spitale pe care mai puțin de 3% dintre pacienți nu le-ar recomanda, între 13,2% și 25,6% dintre pacienți s-au declarat totuși „foarte nemulțumiți” de serviciile medicale. Același tipar apare la întrebările despre curățenie și despre personalul medical, iar ponderile răspunsurilor „foarte nemulțumit” la cele trei întrebări sunt puternic corelate între ele. Tiparul exista și în chestionarul anterior, cu o pondere mai mică, și s-a accentuat odată cu schimbarea chestionarului: între decembrie 2023 – ianuarie 2024 și februarie–martie 2024, ponderea răspunsurilor „foarte nemulțumit” a crescut cu 2,9 puncte procentuale mai mult decât în aceleași luni ale anului anterior, în timp ce, la întrebările Da/Nu formulate la fel în ambele versiuni, diferența corespunzătoare a fost de cel mult 1,0 puncte procentuale. Noul chestionar a coincis însă și cu alte schimbări (numărul SMS-urilor trimise a crescut de la aproximativ 252.000 pe lună în noiembrie 2023 – ianuarie 2024 la 372.000 în februarie 2024, iar lista unităților s-a lărgit temporar), astfel încât efectul nu poate fi atribuit doar noii formulări.
Datele agregate nu permit identificarea cauzei; explicațiile posibile includ inversarea scalei de către o parte dintre respondenți, alegerea primei opțiuni afișate sau modul de prezentare a întrebărilor pe telefon. Decuplarea este cea mai puternică în formularul web, prin care sunt transmise peste 90% din răspunsuri; răspunsurile prin SMS păstrează o legătură slabă cu celelalte întrebări. Ca urmare, ponderea pacienților „nemulțumiți” (suma celor două răspunsuri negative) supraestimează probabil nemulțumirea și estompează diferențele dintre spitale, de exemplu dintre furnizorii privați și spitalele publice. De aceea, comparațiile dintre spitale din această analiză folosesc întrebările cu răspuns Da/Nu și ponderea răspunsurilor „foarte mulțumit”.
„Foarte nemulțumit” și ponderea celor care nu ar recomanda spitalul
Fiecare cerc este un spital cu cel puțin 300 de răspunsuri în ultimele 12 luni; aria cercului este proporțională cu numărul de răspunsuri.
„Nemulțumit” și ponderea celor care nu ar recomanda spitalul
Aceleași spitale; linia punctată este dreapta de regresie ponderată cu numărul de răspunsuri.
Răspunsurile „foarte nemulțumit” și „nemulțumit” la serviciile medicale, la nivel național
Ponderea fiecărui răspuns, lună de lună, pentru toate spitalele și ambele canale.
5 · Ce spun pacienții
Medicamente și materiale sanitare cumpărate de pacienți
Ponderea pacienților care au răspuns că a fost nevoie să cumpere medicamente sau materiale sanitare a scăzut cu aproape jumătate, de la 21,2% în 2017 la 11,6% în ultimele 12 luni. Diferențele dintre județe rămân însă mari: în spitalele publice din Teleorman, Caraș-Severin, Olt, Călărași și Gorj, între 23% și 26% dintre pacienții care au răspuns au declarat că au cumpărat medicamente sau materiale, față de 8–9% în Bistrița-Năsăud, Iași, Sălaj și Cluj. Ponderea este de 5,9% la furnizorii privați și de 12,1% în spitalele publice.
În fiecare an din 2023 până în 2026, luna ianuarie a avut o pondere mai mare a pacienților care au cumpărat medicamente decât decembrie și februarie: în medie cu 1,9 puncte procentuale peste luna decembrie. În aceleași luni a crescut și ponderea pacienților care nu ar recomanda spitalul (în medie cu 1,8 puncte). Datele agregate nu permit separarea celor două explicații posibile: luna ianuarie cuprinde atât externările pacienților internați în perioada sărbătorilor, cât și primele săptămâni ale anului bugetar, când spitalele reiau achizițiile. Creșterea din ianuarie apare în spitalele publice (în medie 2,2 puncte procentuale peste decembrie, în 2024–2026) și lipsește la furnizorii privați (−0,3 puncte). Tiparul nu este constant: în 2017, 2018 și 2020–2022, diferența din ianuarie nu se deosebește de variația obișnuită de la o lună la alta.
În cele 44 de spitale județene sau clinice de urgență cu cel puțin 1.000 de răspunsuri în ultimele 12 luni, ponderea pacienților care au cumpărat medicamente sau materiale variază de la 7,3% (spitalul județean din Bistrița) la 29,6% (spitalul județean din Reșița).
Decembrie, ianuarie și februarie, în fiecare an
Ponderea pacienților care au cumpărat medicamente sau materiale sanitare, în luna decembrie a anului anterior, în ianuarie și în februarie.
Pe tipuri de spitale, ultimele 12 luni
Ponderea pacienților care au cumpărat medicamente sau materiale sanitare, cu intervalul de încredere de 95%; linia punctată este media națională.
Spitalele cu cele mai mari ponderi ale pacienților care au cumpărat medicamente sau materiale, ultimele 12 luni (tabel)
Primele 40 de spitale cu cel puțin 300 de răspunsuri la întrebare în ultimele 12 luni, ordonate după ponderea răspunsurilor „Da”; denumirile unităților sunt reproduse în forma din fișierele ministerului. Întrebarea („A fost nevoie să cumpărați medicamente sau alte materiale sanitare?”) nu precizează ce s-a cumpărat, la recomandarea cui și dacă achiziția a avut loc în timpul internării sau după externare, iar ponderea depinde de tipul pacienților și al intervențiilor: la Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice, de exemplu, 30,7% dintre pacienți au răspuns „Da”, dar doar 3,0% nu ar recomanda spitalul. Valorile nu sunt ajustate pentru aceste diferențe și nu constituie o evaluare a calității îngrijirilor. Coloanele se pot ordona prin clic pe antet.
| INSTITUTUL NATIONAL DE NEUROLOGIE SI BOLI NEUROVASCULARE | București | institut sau centru de specialitate | 401 | 42,6% | 37,9–47,5% |
| SPITALUL MUNICIPAL CARITAS ROSIORI DE VEDE | Teleorman | spital municipal | 417 | 37,2% | 32,7–41,9% |
| SPITALUL MUNICIPAL VATRA DORNEI | Suceava | spital municipal | 978 | 32,9% | 30,1–35,9% |
| Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice | București | institut sau centru de specialitate | 2.118 | 30,7% | 28,8–32,7% |
| SPITALUL JUDETEAN RESITA | Caraș-Severin | spital județean sau clinic de urgență | 1.271 | 29,6% | 27,1–32,2% |
| SPITALUL MUNICIPAL TURNU MAGURELE | Teleorman | spital municipal | 486 | 29,0% | 25,2–33,2% |
| SPITALUL DE URGENTA PETROSANI | Hunedoara | spital municipal | 1.271 | 27,9% | 25,5–30,5% |
| SPITALUL MUNICIPAL OLTENITA | Călărași | spital municipal | 727 | 27,8% | 24,7–31,2% |
| SPITALUL JUDETEAN CLINIC DE URGENTA CRAIOVA | Dolj | spital județean sau clinic de urgență | 1.919 | 27,7% | 25,7–29,7% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA BRAILA | Brăila | spital județean sau clinic de urgență | 3.659 | 26,8% | 25,4–28,2% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA TG-JIU | Gorj | spital județean sau clinic de urgență | 1.988 | 26,4% | 24,5–28,4% |
| SPITALUL JUDETEAN ALEXANDRIA | Teleorman | spital județean sau clinic de urgență | 1.025 | 26,3% | 23,7–29,1% |
| SPITALUL MUNICIPAL "COSTACHE NICOLESCU" DRAGASANI | Vâlcea | spital municipal | 303 | 25,4% | 20,8–30,6% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA GIURGIU | Giurgiu | spital județean sau clinic de urgență | 1.229 | 25,4% | 23,0–27,9% |
| SPITALUL JUDETEAN SLATINA | Olt | spital județean sau clinic de urgență | 2.439 | 25,2% | 23,5–27,0% |
| SPITALUL MUNICIPAL CARACAL | Olt | spital municipal | 700 | 25,1% | 22,1–28,5% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "Dr. POMPEI SAMARIAN" CALARASI | Călărași | spital județean sau clinic de urgență | 1.516 | 24,9% | 22,8–27,2% |
| SPITALUL JUDETEAN ARGES (PITESTI) | Argeș | spital județean sau clinic de urgență | 1.240 | 24,9% | 22,6–27,4% |
| SPITALUL MUNICIPAL "Dimitrie Castroian" HUSI | Vaslui | spital municipal | 543 | 24,5% | 21,1–28,3% |
| SPITALUL MUNICIPAL C. DE ARGES | Argeș | spital municipal | 992 | 24,0% | 21,4–26,7% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SF. APOSTOL ANDREI" GALATI | Galați | spital județean sau clinic de urgență | 3.060 | 23,9% | 22,4–25,4% |
| SPITALUL MUNICIPAL SIGHISOARA | Mureș | spital municipal | 383 | 23,5% | 19,5–28,0% |
| SPITALUL MUNICIPAL MEDGIDIA | Constanța | spital municipal | 1.249 | 23,5% | 21,2–25,9% |
| SPITALUL DE RECUPERARE BORSA | Maramureș | spital de recuperare și balneologie | 653 | 23,0% | 19,9–26,4% |
| SPITAL ORASENESC "SFINTUL DIMITRIE"TG.NEAMT | Neamț | spital orășenesc | 919 | 22,7% | 20,1–25,6% |
| SPITALUL MUN.DR. POP MIRCEA | Bihor | spital municipal | 883 | 22,3% | 19,7–25,2% |
| SPITALUL MUNICIPAL "EP.N.POPOVICI" BEIUS | Bihor | spital municipal | 776 | 22,3% | 19,5–25,4% |
| SPITALUL MUNICIPAL CAREI | Satu Mare | spital municipal | 756 | 22,1% | 19,3–25,2% |
| SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA " SF. APOSTOL ANDREI" CONSTANTA | Constanța | spital județean sau clinic de urgență | 4.716 | 21,7% | 20,6–22,9% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA BRASOV | Brașov | spital județean sau clinic de urgență | 3.168 | 21,7% | 20,3–23,2% |
| SPITALUL MUNICIPAL SIGHETU MARMATIEI | Maramureș | spital municipal | 1.325 | 21,7% | 19,5–24,0% |
| SPITALUL JUDETEAN SATU MARE | Satu Mare | spital județean sau clinic de urgență | 3.033 | 21,5% | 20,0–23,0% |
| SPITALUL MUNICIPAL DR- AUREL TULBURE FAGARAS | Brașov | spital municipal | 705 | 21,4% | 18,5–24,6% |
| SPITALUL MUNICIPAL "ANTON CINCU" TECUCI | Galați | spital municipal | 475 | 21,1% | 17,6–24,9% |
| SPITALUL ORASENESC ROVINARI | Gorj | spital orășenesc | 304 | 20,7% | 16,5–25,6% |
| SPITALUL MUNICIPAL DEJ | Cluj | spital municipal | 813 | 20,5% | 17,9–23,5% |
| SPITALUL MUNICIPAL GHEORGHIENI | Harghita | spital municipal | 655 | 20,5% | 17,5–23,7% |
| SPITALUL CLINIC DE URGENTA SF. PANTELIMON | București | spital județean sau clinic de urgență | 2.187 | 20,4% | 18,8–22,2% |
| SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA DROBETA TURNU SEVERIN | Mehedinți | spital județean sau clinic de urgență | 824 | 20,3% | 17,7–23,1% |
| SPITALUL ORASENESC ALESD | Bihor | spital orășenesc | 494 | 20,0% | 16,7–23,8% |
6 · Ce spun pacienții
Solicitări de bani declarate de pacienți
Până în ianuarie 2024, chestionarul întreba direct: „Vi s-au solicitat bani sau atenții de către medici sau asistente?” Ponderea răspunsurilor afirmative a scăzut de la 3,9% în 2017 la 1,8% în 2023, cea mai mare parte a scăderii producându-se până în 2020. Diferențele dintre județe erau mari: în 2023, ponderea pacienților care au declarat o solicitare era cea mai mare în spitalele publice din Giurgiu (5,9%), Teleorman (5,7%) și Olt (4,5%) și cea mai mică în Cluj (0,9%), Bistrița-Năsăud (1,0%) și Alba (1,1%). Valorile sunt declarații ale respondenților, nu cazuri constatate.
Ordinul ministrului sănătății nr. 1501/2016 prevedea ca întrebarea despre raportarea solicitării către responsabilul anticorupție al ministerului să fie pusă doar după un răspuns „Da” la prima întrebare, iar, la un „Da” la această a doua întrebare, platforma trebuia să notifice automat compartimentul de integritate al ministerului, care urma să ia legătura cu pacientul. În fișiere însă, întrebarea a primit răspunsuri de la aproape toți pacienții (372.006 răspunsuri în 2023, față de 378.427 la întrebarea despre solicitarea de bani), iar în 2022 și 2023 ponderea celor care doreau să raporteze o solicitare a depășit-o pe cea a pacienților care declarau o solicitare.
Din februarie 2024 (Ordinul ministrului sănătății nr. 3722/2023), cele două întrebări au fost înlocuite cu una singură, condiționată: „Dacă vi s-au solicitat bani sau alte tipuri de recompensații de către personalul medical, doriți să sesizați acest fapt?”, iar după un „Da” pacientul primește doar un mesaj care îi recomandă să depună singur o plângere. În ultimele 12 luni, 4,2% dintre pacienți au răspuns „Da”, o pondere de peste două ori mai mare decât cea a pacienților care declarau o solicitare în 2023, iar ponderea este aproape aceeași la furnizorii privați (4,1%) și în spitalele publice (4,2%). Chiar și în cele 63 de spitale în care sub 1% dintre pacienți declarau o solicitare în 2023, 3,5% au răspuns „Da” în februarie 2024 – septembrie 2026. La nivel de spital, noua întrebare urmărește parțial vechiul indicator (corelație de 0,64 în 221 de spitale), dar produce și semnale pe care celelalte răspunsuri nu le confirmă: Harghita are cea mai mare pondere de răspunsuri „Da” la noua întrebare dintre toate județele (8,6%, februarie 2024 – septembrie 2026), deși la vechea întrebare era aproape de media națională (2,0% în 2023, față de 1,8%) și are una dintre cele mai mici ponderi ale pacienților care nu ar recomanda spitalul. Trecerea de la 1,8% (2023) la 4,5% (februarie–decembrie 2024) a fost prezentată în titlul unui articol Euronews România (15 ianuarie 2025) drept o creștere a numărului pacienților care reclamă mită, deși articolul menționa schimbarea formulării, iar G4Media semnalase încă din martie 2024 că noua întrebare este ambiguă și ridică ponderile raportate. Cele două valori provin din întrebări diferite și nu pot fi comparate. Din februarie 2024, mecanismul nu mai măsoară frecvența solicitărilor de bani în spitale.
Răspunsurile „Da” la întrebările despre bani, lună de lună
Până în ianuarie 2024: întrebarea despre solicitarea de bani sau atenții și întrebarea despre raportarea către responsabilul anticorupție. Din februarie 2024: întrebarea condiționată despre sesizare.
Vechea și noua întrebare, spital cu spital
Fiecare cerc este un spital cu cel puțin 300 de răspunsuri în ambele perioade: pe orizontală, ponderea pacienților care au declarat că li s-au cerut bani (ianuarie 2023 – ianuarie 2024); pe verticală, ponderea răspunsurilor „Da” la întrebarea condiționată (februarie 2024 – septembrie 2026). Linia punctată este dreapta de regresie ponderată.
7 · Comparații
Spitalele comparate cu media națională
Pentru fiecare indicator, spitalele sunt comparate cu media națională printr-un grafic de tip pâlnie (funnel plot), care ține seama de numărul răspunsurilor și de variația obișnuită dintre spitale. În ultimele 12 luni, 18 spitale se află deasupra limitei superioare pentru ponderea pacienților care nu le-ar recomanda, 15 pentru medicamentele cumpărate și 17 pentru lipsa explicațiilor clare. Semnalele descriu răspunsurile pacienților care au completat chestionarul, fără ajustare pentru tipul pacienților, și nu reprezintă o evaluare a calității îngrijirilor; un spital de boli cronice sau un institut de neurologie are, prin natura pacienților, mai multe răspunsuri „starea nu este mai bună”.
Ajustarea pentru variația dintre spitale este necesară: cu limitele binomiale obișnuite, 228 dintre cele 355 de spitale comparate ar fi semnalate ca valori extreme la indicatorul privind recomandarea. În cele 44 de spitale județene sau clinice de urgență cu cel puțin 1.000 de răspunsuri în ultimele 12 luni, ponderea pacienților care nu ar recomanda spitalul variază de la 6,7% (spitalul județean din Miercurea Ciuc) la 37,7% (spitalul județean din Alexandria).
Ratele pe spital sunt stabile în timp: fiabilitatea calculată prin compararea lunilor pare cu cele impare din februarie 2024 – septembrie 2026 este 0,99 pentru recomandare, 0,98 pentru medicamentele cumpărate și 0,98 pentru explicații, față de 0,73 pentru „foarte nemulțumit”. Clasamentele lunare sunt însă instabile: un spital mediu primește doar câteva zeci de răspunsuri pe lună.
Graficul pâlnie al spitalelor
Fiecare punct este un spital cu cel puțin 100 de răspunsuri la întrebare. Banda gri cuprinde 99,8% din valorile așteptate în jurul mediei naționale, ținând seama de numărul răspunsurilor și de variația dintre spitale (Spiegelhalter, 2005). Punctele roșii sunt spitalele la care răspunsurile pacienților sunt semnificativ mai nefavorabile decât media națională, iar cele albastre, spitalele cu răspunsuri semnificativ mai favorabile. Valorile descriu doar pacienții care au completat chestionarul (aproximativ unul din șapte destinatari), nu sunt ajustate pentru vârsta, diagnosticul sau tipul internării și nu constituie o evaluare a calității îngrijirilor. Pentru indicatorii cu valori mici, metoda semnalează aproape numai abateri nefavorabile. Întrebarea din chestionarul nou despre sesizarea unei solicitări de bani nu arată câți pacienți au fost rugați să dea bani (secțiunea 6), de aceea nu este folosită pentru compararea spitalelor sau a județelor.
8 · Comparații
Județe și tipuri de spitale
Diferențele cele mai mari sunt geografice. În spitalele publice din regiunea Sud-Muntenia, 20,9% dintre pacienții care au răspuns nu ar recomanda spitalul în care au fost internați, față de 9,3% în regiunea Centru și 8,1% în București-Ilfov. Pe județe, cele mai mari ponderi sunt în Teleorman (34,8%), Giurgiu (30,3%) și Călărași (29,0%), urmate de Ialomița, Olt și Brăila (21–23%), iar cele mai mici în Bistrița-Năsăud, Harghita, Ilfov și Cluj (7–8%). În aceste șase județe, ponderea pacienților care au cumpărat medicamente este de 22,4%, față de 11,7% în restul țării, iar a celor care nu au primit explicații clare, de 16,7%, față de 8,2%. Diferența nu se explică prin tipul spitalelor: dacă se compară doar spitalele județene sau clinice de urgență, ponderea pacienților care nu le-ar recomanda este de 26,9% în cele șase județe și de 12,8% în restul țării. Ordinea județelor este stabilă: corelația dintre clasamentul din 2021 și cel din ultimele 12 luni este de 0,93. Comparațiile pe județe descriu doar respondenții și nu sunt ajustate pentru vârsta, diagnosticul sau mediul de rezidență al pacienților.
Pe tipuri de unități, ponderea pacienților care nu ar recomanda spitalul este cea mai mare în spitalele municipale (16,0%), județene sau clinice de urgență (13,8%) și orășenești (12,7%), iar cea mai mică în spitalele de recuperare (3,4%), în spitalele de boli cronice (3,7%), la furnizorii privați (4,2%) și în spitalele CF (4,2%). În toate cele 12 județe în care ambele categorii au cel puțin 100 de răspunsuri, spitalele CF au o pondere mai mică a pacienților care nu le-ar recomanda decât spitalele județene sau clinice de urgență din același județ; la fel și furnizorii privați, în toate cele 21 de județe comparabile. Diferențele pot reflecta și tipul pacienților: internările programate pentru recuperare sau pentru intervenții elective nu pot fi comparate direct cu internările de urgență dintr-un spital județean.
Spitalele publice, pe județe, ultimele 12 luni
Fiecare pătrat este un județ, așezat aproximativ după poziția pe hartă; Bucureștiul (B) este pătratul de sub Ilfov. Valorile includ doar spitalele publice, după județul în care se află; la trecerea cursorului apar numărul spitalelor, al răspunsurilor și intervalul de încredere de 95%.
Tipuri de spitale, ultimele 12 luni
Același indicator, pe tipuri de unități, cu intervalul de încredere de 95%; linia punctată este media națională.
9 · Instrumente
Caută un spital
Tabelul cuprinde toate cele 577 de unități cu răspunsuri începând din februarie 2024. Valorile descriu răspunsurile pacienților care au completat chestionarul, fără ajustare pentru tipul pacienților, și nu constituie o evaluare a calității îngrijirilor. Prin clic pe un rând se afișează evoluția lunară a unității.
Căutarea necesită JavaScript.
10 · Instrumente
Metodă, date și limite
Mecanismul
Mecanismul de feedback al pacientului a fost reglementat, în forma actuală, prin Ordinul ministrului sănătății nr. 1501/2016, care a abrogat Ordinul nr. 146/2015 (până atunci, potrivit raportului ORS din 2018, chestionarele erau tipărite și completate în timpul internării), iar trimiterea SMS-urilor a început în decembrie 2016. Spitalele introduc numerele de telefon ale pacienților externați în sistemul informatic al Casei Naționale de Asigurări de Sănătate; datele sunt transmise zilnic Serviciului de Telecomunicații Speciale, care trimite chestionarul, potrivit ordinului, unui eșantion aleatoriu de pacienți din fiecare spital. Pacienții pot răspunde prin SMS sau printr-un formular web. Ordinul privește spitalele publice, dar în fișiere apar și furnizori privați, iar spitalele militare și cele din sistemul penitenciar lipsesc. Chestionarul a avut 10 întrebări până în ianuarie 2024 și are 8 din februarie 2024 (Ordinul nr. 3722/2023, care a eliminat și transmiterea automată a sesizărilor de corupție către structura de integritate a ministerului). Ministerul publică lunar, pe data.gov.ro, numărul răspunsurilor pe categorii și canale și, din 2021, pe spitale.
Surse
- Ministerul Sănătății, „Mecanismul de feed-back al pacientului” (fișierele lunare din ianuarie 2017 până în decembrie 2025) și „Mecanismul de Feedback al Pacientului 2026” (ianuarie–septembrie 2026), data.gov.ro, licență CC BY 4.0. Fișierul pentru decembrie 2016 provine din setul „Chestionar evaluarea gradului de încredere al pacienţilor - 2016” (licență OGL-ROU-1.0), iar cel pentru mai 2020, din setul „Mecanismul de feed-back al pacientului - 2020”. Cele nouă seturi de date ale mecanismului de pe data.gov.ro au fost descărcate la 2 noiembrie 2026: 199 de resurse, dintre care 129 de fișiere distincte.
- Ordinul ministrului sănătății nr. 1501/2016 privind aprobarea implementării Mecanismului de feedback al pacientului în spitalele publice (Monitorul Oficial nr. 18/2017; forma inițială, forma consolidată) și Ordinul nr. 3722/2023 pentru modificarea acestuia (Monitorul Oficial nr. 1026/2023).
- Spiegelhalter DJ. Funnel plots for comparing institutional performance. Stat Med. 2005;24(8):1185–1202. doi:10.1002/sim.1970.
- Spiegelhalter DJ. Handling over-dispersion of performance indicators. Qual Saf Health Care. 2005;14(5):347–351. doi:10.1136/qshc.2005.013755.
- Câmpean I. Cum s-a faultat singur Ministerul Sănătății: a schimbat întrebările clare despre șpaga în spitale din chestionarul de feedback cu o întrebare ambiguă. G4Media, 15 martie 2024. Articol.
- Delcea Pleșa A. A crescut numărul pacienților care reclamă șpaga în spitale. Euronews România, 15 ianuarie 2025. Articol.
Analize anterioare ale acelorași date
- Observatorul Român de Sănătate. Cât de mulțumiți au fost pacienții români de spitalele publice în 2017. Raport ORS, februarie 2018 (copie arhivată). Valorile naționale din raport sunt reproduse în tabelul din secțiunea 3.
- Mosca I, Radu C, Strilciuc Ș, Ungureanu MI. A five-year (2017–2021) time series evaluation of patient-reported informal healthcare payments in Romania. J Med Life. 2023;16(3):387–393. doi:10.25122/jml-2023-0080 (autorul acestei analize este coautor).
- Voinea DV, Voinea ȘA. A Decade of National Patient Experience Feedback in Romania (2016–2026): A Harmonized, Reproducible Open Dataset. Data. 2026;11(8):185. doi:10.3390/data11080185.
- Platforma graphs.ro publică lunar indicatorii mecanismului și clasamente ale spitalelor; valorile naționale pentru septembrie 2026 coincid cu cele din această analiză.
Prelucrare
Fiecare fișier a fost citit integral, foaie cu foaie: foaia cu ratele de răspuns, apoi câte o foaie pentru fiecare întrebare. Fișierele mai vechi în format .xls au structuri interne pe care unele programe le raportează ca deteriorate; ele au fost citite fără modificări, iar valorile naționale calculate din ele reproduc raportul din 2018 al Observatorului Român de Sănătate. Pentru lunile cu mai multe versiuni a fost folosită ultima încărcare; versiunile cu conținut identic au fost eliminate. Resursa denumită „februarie” din setul pentru 2021 este o copie a fișierului pentru ianuarie 2022 și nu a fost folosită, iar resursa „2020 – Mai” din setul cumulativ trimite la fișierul pentru aprilie 2020 (a fost folosit fișierul pentru mai din setul anului 2020).
Formularul web înregistrează un chestionar doar după trimitere, astfel că răspunsurile parțiale (ale pacienților care se opresc înainte de ultima întrebare) provin numai din canalul SMS; de aceea numărul răspunsurilor scade ușor de la o întrebare la alta. Procentele se referă la pacienții care au răspuns la întrebarea respectivă.
Denumirile spitalelor sunt identice de la o lună la alta (615 denumiri distincte, fără variante de scriere ale aceleiași unități), deci denumirea a fost folosită drept cheie. Tipul spitalului (județean sau clinic de urgență, municipal, orășenesc, de specialitate, privat etc.) a fost stabilit după denumire, cu verificare manuală pentru 50 de unități. Filialele furnizorilor privați listate la județul sediului social au fost atribuite județului din denumire. În comparații, termenul „spital” desemnează orice unitate din fișiere, inclusiv furnizorii privați.
Pentru comparațiile dintre spitale, fiecare indicator este o proporție a răspunsurilor la o întrebare. Limitele graficelor pâlnie sunt calculate pe scara proporțiilor, în jurul mediei naționale (Spiegelhalter, Stat Med 2005), cu o componentă aditivă pentru variația dintre spitale estimată din scorurile z winsorizate la 10% (Spiegelhalter, Qual Saf Health Care 2005); un spital este semnalat când se află dincolo de limitele de 99,8% și are cel puțin 100 de răspunsuri la întrebare. Fiabilitatea ratelor pe spital este corelația dintre ratele calculate din lunile pare și din lunile impare, corectată cu formula Spearman–Brown, pentru spitalele cu cel puțin 100 de răspunsuri în fiecare jumătate.
Definiții
- Nu ar recomanda spitalul: răspunsul „Nu” la întrebarea „Ați recomanda unei persoane apropiate să se trateze la acest spital?”.
- Au cumpărat medicamente sau materiale sanitare: răspunsul „Da” la întrebarea „A fost nevoie să cumpărați medicamente sau alte materiale sanitare?”.
- Nu au primit explicații clare: răspunsul „Nu” la întrebarea despre explicațiile privind diagnosticul și tratamentul; starea nu este mai bună: răspunsul „Nu” la întrebarea despre starea de sănătate după externare.
- Foarte mulțumiți: răspunsul „Foarte mulțumit” la întrebările despre serviciile medicale, curățenie și personalul medical (din februarie 2024, întrebarea despre personal înlocuiește întrebările separate despre medic și asistente).
- Bani ceruți: răspunsul „Da” la întrebarea „Vi s-au solicitat bani sau atenții de către medici sau asistente?” (până în ianuarie 2024); sesizare: răspunsul „Da” la întrebarea condiționată din chestionarul nou.
- Rata de completare: chestionarele completate integral (toate întrebările) împărțite la numărul SMS-urilor trimise, dedus din ratele de răspuns publicate.
Limite
- Doar aproximativ 14% dintre pacienții contactați completează integral chestionarul. Numerele de telefon sunt introduse de spitale, pe care ordinul le obligă să înregistreze datele de contact ale pacienților externați, dar fișierele nu arată câți pacienți externați au un număr înregistrat. Rezultatele descriu pacienții care au ales să răspundă, nu toți pacienții externați.
- Datele sunt agregate: nu există informații despre vârstă, diagnostic, secție sau durata internării, deci comparațiile dintre spitale nu sunt ajustate pentru caracteristicile pacienților. Spitalele de recuperare, de cronici sau private tratează alte categorii de pacienți decât spitalele de urgență.
- Ponderea răspunsurilor „foarte nemulțumit” este aproape constantă între spitale și nu este corelată cu celelalte răspunsuri (secțiunea 4); indicatorii bazați pe nemulțumire au fost folosiți doar pentru seria națională.
- Schimbarea chestionarului din februarie 2024 (reformularea întrebărilor, schimbarea ordinii lor, comasarea întrebărilor despre medic și asistente, înlocuirea întrebărilor despre bani) poate explica o parte din variațiile de nivel din acea lună.
- Lista unităților se schimbă în timp, iar unele spitale mari nu mai apar în fișiere după o anumită lună (secțiunea 2).
- Pentru indicatorii cu valori mici, limita inferioară a graficului pâlnie este aproape de zero, astfel încât metoda semnalează mai ales spitalele cu răspunsuri mai nefavorabile decât media; comparația nu ține seama de tipul spitalului.
- În setul publicat de Voinea și Voinea (2026), 25 de luni din 2023–2025 au doar totaluri naționale, pentru că fișierele folosite (preluate de pe site-ul ministerului) au această formă; fișierele de pe data.gov.ro pentru aceleași luni conțin date pe spital. Setul include, sub eticheta septembrie 2017, un fișier identic cu cel pentru septembrie 2020. Fișierele descărcate de pe data.gov.ro pentru această analiză conțin date pe spital pentru toate lunile începând cu ianuarie 2021 (cu excepția lunii august 2024), iar septembrie 2017 lipsește din toate seturile.
Date descărcabile
- indicatori_nationali_lunar.csv: indicatorii naționali, lună de lună, decembrie 2016 – septembrie 2026, cu numărul răspunsurilor.
- spitale_indicatori.csv: indicatorii pe spital pentru ultimele 12 luni și pentru februarie 2024 – septembrie 2026, cu intervalele de încredere și semnalele din graficele pâlnie; fișierul nu conține semnale pentru răspunsurile „foarte nemulțumit” și „nemulțumit” și nici pentru întrebarea despre sesizare (secțiunile 4 și 6).
- raspunsuri_spitale_lunar.csv.gz: numărul răspunsurilor pe spital, lună, întrebare, categorie și canal, ianuarie 2021 – septembrie 2026 (fișier comprimat; rândurile cu zero răspunsuri sunt omise).
- spitale_registru.csv: lista unităților, cu județul, tipul și forma de proprietate atribuite în această analiză.
Citare
Strilciuc Ș. Satisfacția pacienților internați în spitalele din România: Mecanismul de feedback al pacientului, 2016–2026. Ediția din noiembrie 2026 [analiză interactivă și seturi de date]. Cluj-Napoca: Institutul de Cercetare Biomedicală MedFUTURE, Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”; 2026. Disponibil la: https://rohealth.org/satisfactie-pacienti/
Instrumente folosite
Extragerea datelor, calculele și redactarea textului au fost realizate cu asistența unui instrument de inteligență artificială (Claude, Anthropic), sub controlul editorial al autorului.
Notă. Analiza se bazează exclusiv pe datele publicate de Ministerul Sănătății și pe sursele citate. Rezultatele unui spital reflectă răspunsurile pacienților care au completat chestionarul și nu constituie o evaluare a calității îngrijirilor. Sugestiile și corecturile pot fi trimise la strilciuc.stefan@umfcluj.ro. Versiunea 2b959525.